Ez a szablyzat olyan ltalnos informcikat tartalmaz az itteni versenyekrl, amik mindegyikre vonatkoznak, esetleg szakganknt eltrek lehetnek (pl. a tudsi szintek), de nagyjbl igyekeztnk egy ltalnos szablyzatot sszefoglalni.
• RVIDTSEK JEGYZKE
CA: fogathajt verseny
CC: lovastusa verseny
CD: djlovagl verseny
CE: tvlovagl verseny
CH: minden olyan verseny ami tbb mint 1 szakg versenyt foglalja magba
CI: nemzetkzi verseny
CN: orszgos verseny
CR: reining verseny
CS: djugrat verseny
P: pni kategria (pl: CDN-P)
W: vilgkupa (pl:CDI-W)
A CDI egy nemzetkzi djlovagl versenyre utal, mg a CRN egy orszgos reining versenyre. Ez alapjn knnyen tgondolhat a rvidtsek hasznlata.
Egy-egy versenynla nehzsgi szintet az jelzi, hogy a rvidts utn, hny csillag van. 1-4 csillagosak a versenyek, a nehzsgi fokozatuktl fggen, vagy attl, hogy mekkora rtket kpviselnek a djak. gy egy kezd, orszgos djugrat verseny jellse: CSN*.
• MIRT JR KIZRS A VERSENYKRL?
- A nevezsi adatlapokrt:
Fontos, hogy a nevezsi lapokat, amiket a versenyeknl megadunk, NE FORMZZD. Azrt rjuk meg gy, ahogy ltjtok menkben, mert eknk az az tlthat, egyszeren kezelhet. Ha tsznezitek, vagy trjtok neknk az zavar! Ezrt krjk, hogy se a betmrett,se a tpust, sem pedig a sznt ne mdoststok!
- Leadott fotk:
Olyan kpeket, s annyit adjatok le a nevezsbe, amennyit krnk tletek. Se tbbet, se kevesebbet. Rszletesen megadjuk, milyen krnk, gy nem vezetnk flre senkit, ezrt kell, hogy figyelmesen vgig olvasstok a kirst, mieltt neveztek. Ha nem olyan kpeket tesztek be amit krnk, vagy kevesebbet, esetleg tbbet, nyugodta kizrhatunk brkit!
- Boxlink:
Ha krjk, hogy linkeld be a lovad nevt, akkor linkeld. Ha nem krjk, akkor ne. Ha valami mdon mgis mskpp lenne, ahogy krjk, a kizrs jogt ismt fenntartjuk. Ha egyb mdon krnk boxlinket, feltntetjk!
- Kategrik:
Ha a lovaddal nem megfelel kategriba nevezel kizrhatunk. Itt gondolok olyanra is, ha pl egy lovad szemmel lthatan mn, de te "kanca" kategriba nevezed, s annak is jegyzed, a felhborodsodat figyelmen kvl hagyva, nem kell tsorolnunk a mnekhez, hanem egyszeren kizrjuk, mert egy mn, nem szemlzhet egytt a kanckkal, ezzel sajnos nem tudunk mit kezdeni. A ksbbiekben a szakgak szintjeit is sszefoglalom, gy ha a lovad szakgas versenyen nem megfelel szintre lesz benevezve (kezd, halad stb..) kizrhatjuk!
• MIT KELL TUDNI A SZAKGAK SZINTJEIRL?
- Djlovagls:
01. Knny osztly (L szint, kezdk)
A kezd szint djlovaglktl nem vrunk nehz feladatokat. A kantrozs szempontjbl itt, a kiskantrt kell hasznlni,ez az, ami a sima angol kantr, pldul. Errl mr eltudod dnteni nagyjbl a lovadrl, hogy milyen szintre kpes. A kezd szint elemek a kvetkezk: kisr, tlvlts, kzplps, htulja krli fordulat, ellenvgta, sszeszedett vgta, ugrsvlts, tvlts, kzpvgta, sszeszedett gets, htralptets.
Mivel ezek nem tl nehz feladatok, egy jl belovagolt, alapszinten kpzett l is el tudja ket vgezni. A kezd szint lovaknak sszeszedett, krek mozgsa van, de nem elgg elegns, vagy ltvnyos, mint egy nagydj szintnek.
Hogy segtsnk a tovbbi dntsedben, hogy kezd szintre nevez-ed a lovat, nzz meg kt kpet, ilyen szint lovakrl:
01. | 02. |
02. Kzp osztly (M szint, haladk)
Itt valamivel komplikltabb mr a helyzet, aki egy ilyen szintre eljut a lovval, annak bizonyra sok munkja van a dologban. Itt a kantrozs vlaszthat, teht vagy a klasszikus angol tpust vlasztot, a kiskantrt, vagy a djlovas nagykantrt. A nagykantr s a kiskantr kztti legnagyobb klnbsg lehet,hogyha tbb szrat ltsz a lovas kezben egyszerre. A halad szint elemek a kvetkezk: tlvlts nyjtott getsben, tmenetek, kiskr, kzpbl oldaljrs, vllat be, kzpgets, sszeszedett vgta, sszeszedett gets, fordulat, flpiruett, ellenvgta, ugrsvltsok, nyjtott vgta.
A halad szint lovakat, nagyjbl gy kell kpen elkpzelnetek:
01. | 02.
03. Nehz osztly, Nagydj szint (S1- S2 szint, profik)
Ezen a szinten mr komoly megprbltatsokrl van sz. Kantrozs szempontjbl, a feladatok tejestshez mr nem elegend a kiskantr, gy a nagykantr biztosan rulkod jel lehet a lovad szintjrl. A profi szint elemek a kvetkezk: fordulat, nyjtott gets, sszeszedett gets, fordulat a kzpvonalra, vllat be, floldalazs, kiskr, llj - mozdulatlansg, htralptets, kzpgets, sszeszedett lps, meginduls lpsbl vgtba, sszeszedett vgta, ugrsvlts, nyjtott vgta, piruette, tmenetek, piaffe.
A profi gyakorlatokat vgz lovak kpeken:
01. | 02. | 03.
- Djugrats:
01. Kezdk (B0 szint)
A kezdk kategrija nem tl sszetett. A ktelez iram 350 m/p, legalbb 8 akadlynak kell lennie a plyn, amibl 80-90cm magasak az akadlyok, s egy 100cm-es kettesugrs ktelez. Vzestlca, vizesrok nem pthet. A kezdknl a kerts/palnk/trkitlt elem magassga max. 70cm lehet. Kizrlag kt vgtaugrsos kombincik pthetek. pthet kombincitpusok: oxer-meredek, meredek-oxer, meredek-meredek. Az els akadlyt a kijrat fel kell pteni. Hrmasugrs ptse tilos. Erre a kategrira brmilyen l, pni, kisl nevezhet kizrsi kritrium nlkl, hacsak az adott versenynl nem rja ki a szervez. (Pni az a l amelyik patk nlkl 148cm, patkval 149cm maxmimum). Djazs: pnzdj nincs, serleg s szalag.
02. Haladk (B/2 szint)
Halad versenyszm, vahonnan akezd lovasok kizrst kapnak. A ktelez iram 350m/p, az akadlyok magassga 110-130cm, legalbb 8 akadly ktelez. Vizestlca a versenyen bell lehet, maximum 150cm szles, felette ugrssal illetve vizesrok is megengedett, 2m szles, felette rudakkal pthet. Az akadlyokra klnsebb korltozs nincs, a vizestlct viszont kizrlag a kijrat fel lehet pteni. Halad kategriban legalbb 5 ves, vagy idsebb lovak nevezhetk. Pnik s kis lovak ebben a versenyszmban nem induhatnak.
Pnzdj: neveznknt 2000 Ft az els hrom kztt elosztva + szalag, serleg.
03. Profik (A/3 szint)
Az akadlyok magassga 125-165cm kztt mozoghatnak. Vizesrok (max 3m szles) vagy vizestlca (max 2m szles) kipthet fltte ugrssal. A versenyt 2 fle kppen lehet megrendezni: egyszeri sszevets, hiba-id arnyos. Az egyszeri sszevetsnl a versenyzk egyszer vgiglovagoljk a plyt, ha van dntetlen pontszm lovas, akkor jra vgig megy az, aki dntetlenben van, s ez alapjn dlnek el a vgs eredmnyek. A hiba-ids pedig, hogy egy lovas a plyn hny hibapontot gyjttt s mennyi id alatt lovagolta a plyt. 4-5 ves lovak kivtelvel, brmilyen kor lval lehet nevezni. A ktelez iram 350-375m/p. Pnik s kis lovak ebben a versenyszmban nem induhatnak. Pnzdj: neveznknt 2000 Ft az els hrom kztt elosztva + szalag, serleg.
A djazs oklevelekkel, trgynyeremnyekkel a szint rtkhez mrten bvthet.
- Galopp:
A verseny 1400m-ig rvidtvnak minsl, 2000m-ig kzptvnak, efelett pedig hossztvnak.
01. Handicap
A handicap versenyeken a gyengbb lovakat egyenslyba hozzk az ersebbekkel szemben, gy mindenki egyenl mdon indul a futamon. Ezt gy rik el, hogy minl jobb egy l, annl tbb slyt visz, azaz az eslyeket a lehetsgekhez kpest kiegyenltik.
02. Indul lovak szma
Az indulk szmt mindig az adott verseny szervezje hatrozza meg, gy akr annyi l is indulhat egy futamon, amennyi befr egy, vgy kt egyms mell rakott startgpbe.
03. Nagyversenyek
Az egyik ilyena derby, amibl minden orszg vente csak egyet rendez, s a hromves korosztly legnagyobb presztzs versenye, idsebb, vagy fiatalabb lovak ezekre nem nevezhetnek, csak 3 vesek. A derby plyahossza 2800m.
A msik a derby-felvezet versenyek. Itt a derby napjig a versenytvok hossza fokozatosan nvekszik (1600-1800-2000).
A kancadj a harmadik. Mivel a kanck nem lveznek tl nagy elnyt a mnekkel szemben, kln a szmukra rendeznek ilyen versenyeket a derbyhez hasonl tvval (2800m).
04. Rvidtv versenyek
Sok orszgban vannak rvidebb versenyek, ezek 1000-1200m-es tvot jelentenek. Ebbl nagyon sokat lehet rendezni, Angliban vente akr 30 ilyen is lehetsges.
- Military (lovastusa)
3 kategriba sorolhatak a versenyek, a harmadik a bajnoksgok (CH), amirl kln nem rok, a 3 napos versenyekkel megegyezek a szablyok:
01. CCI (3 napos versenyek)
Az els napon a djlovagls, a msodikon a terepverseny, a harmadikon pedig a djugrats zajlik. A verseny nehzsgi szintjeit csillagokkal jelzik 1-4-ig. A 4 csillagos versenyeken a legmagasabb fok kpzettsget vrjk el a lovastl s a ltl is. Ezekre a versenyekre a lovakat 6 ves kortl lehet nevezni. Nincs korltozva a nevezhet lovak szma, gy azt a verseny szervezje dntheti el. A terep akadlyok magassga 1 csillag esetn max. 110cm, 2 csillagnl max. 115cm, 3 csillagnl max. 120cm, 4 csillagnl max. 120cm. A svny akadly magassga 1-2 csillagos versenynl max. 130cm, 3-4 csillagnl max. 145cm lehet. A djugrat akadlyok magassga 1-2 csillagnl max. 125cm, 3-4 csillagnl, maximum 165cm lehet.
02. CIC (1 napos versenyek)
Az egynapos versenyek a 3 naposhoz kpest hasonl rszfeladatokbl llnak. Ktelez itt is a djlovaglssal kezdeni, ugyanakkor djugratssal s terepversennyel egyarnt befejezhet a program. A verseny nehzsgi szintjeit csillagokkal jelzik 1-3-ig. Ezekre a versenyekre a lovakat 4 ves kortl lehet nevezni. Minden CIC versenynl ktelez egy llatorvosi szemle. Az akadlyok magassga 1 csillagos verseny esetn max. 100cm lehet, 2 csillagosnl max. 105cm, 3 csillagosnl pedig max. 110cm.
Minimlis alkalmassgi kvetelmnyek, amelyek alapjn a lovak kieshetnek:
01. Hibapontok
Djlovaglsnl maximum 75 hibapont, terepersenyen maximum 20 akadlyhibapont, djugratsnl maximum 16 akadlyhibapont.
Bajnoksg szervezse esetn 1 lovas, csak 1 lovat lovagolhat!
|